Русия обяви национална борба срещу стареенето: "Путин мисли за безсмъртието" 

06 септември 2024 09:09   2926 прочита


 
 
В началото на 2024 г. Владимир Путин заяви, че Русия се нуждае от нов „национален проект“, насочен към „запазване на здравето“ на гражданите на страната. 

Народните представители се заеха с работа и само няколко месеца по-късно представиха инициатива със закачливото име „Нови технологии за опазване на здравето“. 

Един от приоритетите е борбата със стареенето – идея, която отдавна интересува руските служители, повечето от които са в напреднала възраст. 

Властите прогнозират, че цялостният проект ще "спаси 175 000 живота" до 2030 г. и го настояват дори на фона на война в Украйна, която уби десетки хиляди руснаци. 

 

На 14 февруари 2024 г. на Форума на руските технологии на бъдещето Владимир Путин обяви нов „национален проект“, наречен „Нови технологии за опазване на здравето“. Три месеца по-късно, няколко дни след последното встъпване в длъжност на Путин, руският вицепремиер Татяна Голикова представи по-подробно проекта. 

Като част от инициативата, каза Голикова, правителството ще инвестира в "технологии, които предотвратяват стареенето на клетките, невротехнологии и други иновации, насочени към осигуряване на дълголетие". Тя отбеляза, че една от програмите ще се фокусира конкретно върху развитието на „биомедицински технологии на бъдещето за активно дълголетие и здравословно остаряване“. 

Фокусът на проекта върху дълголетието не остава незабелязан в руската медицинска общност. Източник от московска болница нарече инициативата „прищявка на застаряващото Политбюро“, като каза: 

„Всички остаряват, включително и политиците. Лечението против стареене е на върха, а средата за внедряване на нови родни технологии в момента е много благоприятна – борбата с корупцията се води и хората най-накрая започват да работят честно от страх, а не от подкупи или присвояване. „Дали си струваше цената, която плащаме под формата на война, е, това е спорно. “ 

Според руски държавни медии нов национален проект ще улесни разработването на нови медицински технологии за удължаване на живота на гражданите. Колко ще струва не е ясно; бюджетът на инициативата все още не е обявен. 

Във всеки случай властите възнамеряват да "спасят 175 000 живота" до 2030 г. За сравнение руските военни загуби във войната в Украйна през последните 2, 5 години възлизат на над 120 000 души. 

Руските фармацевтични компании ще спечелят най-много от новия проект на Кремъл, смятат експерти, разговаряли с Комерсант. Откриването на нови лекарства обаче не е единственият фокус на проекта: според Татяна Голикова, правителството също така планира да приложи нови програми за превенция на заболяванията "въз основа на биологичната възраст". 

Тези нови програми бяха предмет на писмо от руското Министерство на здравеопазването, изпратено до множество изследователски институти в началото на юни. В писмото министерството нарежда на изследователите спешно да предоставят "предложения за развитие" в следните области: 

„Разработване на медицински продукти, насочени към намаляване на клетъчното стареене (саркопения, астения, остеопороза и др.), чрез оценка на биологичната възраст с помощта на различни методи“; „Разработване на нови невротехнологии и свързани медицински продукти, насочени към превенция и развитие на когнитивни и сензорни увреждания“ „Разработване на методи за коригиране на имунната система въз основа на критични маркери, идентифицирани в процеса на стареене“; „Разработване на нови медицински технологии (включително медицински изделия), базирани на биопечатна технология. “ 

Изследователите, които разговаряха с Медуза, бяха впечатлени от последователния тон на писмото и желаното време за изпълнение. „Когато получихме това писмо, бях смаян. Цялата предпоставка ме обърка. Разбира се, защо да не работим за възстановяването на тези старци, все едно някой друг има нужда от нашето внимание!? В разгара на войната трябва да изоставим всичко. Нивото на цинизъм е наистина объркващо“, каза изследовател от друг мозъчен тръст. 

„Всички научни проекти, предвидени от националния проект, са много скъпи. Разработването на нови лекарства струва милиарди рубли и никой национален проект не може да покрие това – особено сега“, казва източник, близък до Кремъл. Източник от руската фармацевтична индустрия се съгласи: „Не мисля, че ще успеят да организират нещо значително бързо“. 

Михаил Батин, бизнесмен и бивш руски политик, който се опитва да удължи живота си чрез наука, казва: „Не можем да изпреварим собствената си бюрократична машина, а на Путин му изтича времето, за да разработи лечение против стареене. 

Те могат да разпределят парите, но кой ще създаде технологията? Никой в ​​Русия не може да се похвали с публикации против стареене в Nature. „Качеството на науката е изключително ниско. 

Активист и бивш регионален депутат, Батин прекарва повече от 20 години в Русия, насърчавайки идеята за „изключително дълголетие“. След руската инвазия в Украйна през 2022 г. обаче той имигрира в Съединените щати. Неговото обяснение е просто: „В крайна сметка ние искаме да удължим живота. "Войната е съкращаване на живота. " 


 
 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар